כרגע באתר
4
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

גרפולוגיה משפטית - זיהוי ואימות כתב יד

גרפולוגיה משפטית הינה סוג של עבודה בלשית: איסוף וחקירה מדוקדקת של ממצאים בעין מומחה, לקביעת אשמה או זיכוי משפטי.

23/06/2010
נדמה שהמונח גרפולוגיה משפטית מבלבל מעט. האדם הממוצע נוטה לקשר בין עיסוק זה לתחום הגרפולוגיה. מקישור שגוי זה נובעת ההנחה המוטעית כי המתמחים בגרפולוגיה משפטית מסייעים בידי רשויות המשפט והחוק לקבוע את הלך רוחו של החשוד, ולהכין לו פרופיל על פי כתב ידו. אך האמת שונה לחלוטין.

מה ההבדל בין גרפולוגיה לגרפולוגיה משפטית?

תורת הגרפולוגיה עוסקת בניתוח כתב יד לצורכי אפיון אישיות ואבחון פסיכולוגי. הגרפולוג בוחן אלמנטים שונים בכתב יד: אופן כתיבת האותיות, צורת הכתב, הלחץ המשתנה על כלי הכתיבה, סידור המילים על הדף וכן הלאה. מתוכם הוא מסיק אודות מצבו הנפשי של הכותב, ועל תכונות האופי שלו. אבחון גרפולוגי משמש למתן ייעוץ עסקי, אישי וזוגי, וכן עבור מיון תעסוקתי. לדידה של הגרפולוגיה, הכתב הוא ראי לנפש, מאחר ופעולת הכתיבה היא אוטומטית, ותמיד מותירה סימנים ייחודיים אישיים.

גרפולוגיה משפטית, על אף השם הדומה, אינה דומה לגרפולוגיה מן המניין כלל וכלל. היא אינה מתעניינת בתכונותיו של אדם, אף לא במצב רוחו ברגע הכתיבה. מטרתה של גרפולוגיה משפטית היא אחרת – זיהוי ואימות. עיסוקה של גרפולוגיה משפטית הוא בדיקת פרטים טכניים באשר לתכונותיו הייחודיות של כתב יד כלשהו. זאת ללא נגיעה, ולו הקלה ביותר, לפרשנות פסיכולוגית.

תהליך אימות כתב יד וזיהוי זיופים

המומחה לגרפולוגיה משפטית עוסק בהשוואת ראיות בדמות מסמכים וכתבי יד, לצורכי אימות חתימות ובדיקת זיופים. כדי לאמת חתימה מסוימת, הגרפולוג המשפטי מקבל את המסמך המקורי לצד דוגמאות כתב יד של אותו אדם להשוואה. על סמך השוואה זו ימסור את חוות דעתו האם המסמכים השונים נכתבו על ידי אותו אדם, או אנשים שונים.

ישנם שני סוגים עיקריים של זיופי חתימות, אותם יכול לבדוק הגרפולוג המשפטי. האחד הוא כאשר אדם מזייף בכתיבתו את כתב ידו או חתימתו של אדם אחר. גם זייפן כשרוני, המחקה בצורה טובה את הסימנים הצורניים הנראים לעין, לא יצליח לרוב לדייק כשמדובר בסממנים דקים ומיקרוסקופיים. בנוסף, הזייפן יתקשה להסתיר לחלוטין אלמנטים אינדיבידואליים זעירים המאפיינים את כתב ידו שלו. מאפיינים דקים שכאלו נבדקים על ידי מומחה לגרפולוגיה משפטית באמצעות ציוד מיוחד - למשל, מעבדה מיקרוסקופית ושולחן אור.

זיוף מסוג אחר הוא השתלה של חתימה אותנטית במקום אחר. במקרה כזה הנחתה של גרפולוגיה משפטית היא שלא יכולות להתקיים שתי חתימות זהות, אפילו אם אלו נכתבו על ידי אותו אדם. תמיד יהיו שינויים קלים בין החתימות, ולו זעירים ביותר. כאשר מגלה הגרפולוג המשפטי חתימות הזהות זו לזו אפילו ברמה המיקרוסקופיים, הוא יכול להסיק מכך שהחתימה אותה התבקש לאמת הינה מזוייפת.

עד מומחה

כיום נוהגים בתי המשפט בישראל לזמן פעמים רבות מומחים בתחום הגרפולוגיה המשפטית לצורך קביעת חוות דעת באשר לכתבי יד השנויים במחלוקת. עדותם נחשבת כעדות מומחה, לאור ניסיונם וכישוריהם בבחינה ובניתוח כתבי יד. פעמים רבות יהיו עדים אלו בעלי הסמכה ספציפית בגרפולוגיה משפטית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים