כרגע באתר
9
3
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

רופא תעסוקתי - מידע שכל עובד צריך לדעת

מבין מגוון הרופאים שפועלים כיום במדינה, תתפלאו לגלות שיש סוג מסוים של מומחים בתחום הרפואה, שככל הנראה ההשפעה שלהם על חיינו, היא ההשפעה העמוקה ביותר שאפשר לדמיין.

06/07/2015
אם עוד לא ניחשתם - מדובר על המומחים בתחום הרפואה התעסוקתית. אולם, מהו בעצם רופא תעסוקתי? מדוע תחום ההתמחות שלו הוא חשוב ומכריע כל כך? ומה ההשלכות של הקביעות שלו על המשך חיינו? בואו ונבחן את תחומי הפעילות של הרופא התעסוקתי ונבין את מימדי ההשפעה המשמעותיים שלו על חיינו.

הכל על תחום הרפואה התעסוקתית

● מהי המומחיות של רופא תעסוקתי?

המומחיות של הרופא התעסוקתי במשפט אחד, היא פשוטה מאד: זהו אדם עם הסמכה רפואית מלאה, אשר נוסף על כך, מוסמך לקבוע אחוזי נכות רפואית ונכות תפקודית עבור המטופלים שלו. למה הכוונה? כאשר אדם נפגע כתוצאה ממחלה או תאונה, הוא יכול להיות מוכר כנכה מטעם הביטוח הלאומי, וכן דרך פוליסות הביטוח הפרטיות שלו קופות החולים שבהן הוא חבר. אולם, לא כל רופא רשאי סתם כך לקבוע האם אדם הוא בעל נכות פיזית או תפקודית. יש לזכור כי נכות תפקודית משמעותה שלאדם מגיעים פיצויים מביטוח לאומי עקב אובדן כושר עבודה, ויש השלכות משמעותיות לשאלה האם קיימת נכות תפקודית, ואם כן – באילו אחוזים. המסיבה הזו, יש רופאים שמוסמכים לקבוע בתחום.
● היכן הרופאים הללו עובדים?

הרופאים התעסוקתיים יכולים לעבוד במגוון רחב מאד של מקומות. חלק גדול מהרופאים הללו מועסקים ישירות על ידי המוסד לביטוח לאומי, והם מנהלים את הוועדות הרפואיות, שהן החותם האחרון שקובע האם הביטוח הלאומי מעניק אחוזי נכות או לא. לעתים, הרופאים התעסוקתיים עובדים עם קופות החולים, ובחלק מהמקרים הם גם עובדים בצמוד עם מקומות עבודה, והם מבצעים בדיקות כשירות לעובדים השונים. יש כמובן גם רופאים תעסוקתיים שעובדים במכוני בדיקה שונים, וישנן גם קליניקות פרטיות של רופאים תעסוקתיים.
● מתי נפנה אליו?

מומלץ בחום לפנות לבדיקה אצל רופא תעסוקתי לאחר שעברתם תאונה (בין אם זו תאונת עבודה, תאונת דרכים, או כל תאונה אחרת). כמו כן, במצב של מחלות קשות - חובה לפנות לרופא תעסוקתי שיקבע את אחוזי הנכות שמגיעים לכם. גם אם יש לכם חשד להתפתחות של מחלת מקצוע (קרי מחלה כרונית שמתפתחת עקב תנאי העבודה שלכם) יש לפנות לרופא תעסוקתי במהירות.
● האם חוות הדעת שלו מחייבת?

לעתים קרובות ,כאשר אתם פונים לוועדה הרפואית בביטוח הלאומי, רצוי לא להסתמך רק על הרופא התעסוקתי מטעמה, אלא רצוי שגם תפנו אל רופא תעסוקתי מטעמכם, שיבדוק אתכם ויחווה את דעתו. אין זה מן הנמנע לעתים, שהרופא התעסוקתי גם יתעמת עם המסקנות של הביטוח הלאומי.
במזור דואגים למצבכם הרפואי

בחברת מזור נדאג תמיד למימוש הזכויות הרפואיות שלכם, ולעבודה מול הביטוח הלאומי - וכמובן שגם נסייע לכם בביצוע הבדיקות אל מול הרופאים התעסוקתיים, בכדי שאתם תוכלו להוכיח היטב את מצבכם.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים