כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

דרישות המקצוע בשחזור מידע ואפשרויות התעסוקה

תחום שחזור המידע הוא תחום מתפתח אשר הביקוש לו גדל מידי שנה באופן עקבי עם התרבותם של המכשירים הדיגיטליים מבוססי מחדש בחיינו: מחשבים שולחניים, מחשבים ניידים, סמארטפונים, אמצעי אחסון ניידים ועוד.

13/06/2016

האם יש מחסור בכוח אדם?

האם יש מחסור בכוח אדם?
אחת הבעיות המשמעותיות של התחום הוא שקיים מחסור קבוע ומתמשך בכוח אדם וכתוצאה מכך, כוח האדם המספק שירותים אינו מקצועי מספיק. אחת הסיבות העיקריות למחסור בכוח אדם מוכשר היא שלא קיימת הכשרה מסודרת בתחום הניתנת ע"י גוף מקצועי והמקצוע עובר כסוג של "תורה שבעל פה" ממשחזר למשחזר.

מה זה בעצם שחזור מידע?

כיום חלק נכבד מהמידע שלנו שמור על התקני אחסון דיגיטליים מגנטיים כגון כרטיסי זיכרון, סמארטפונים, מחשבים נייחים וניידים מכל הסוגים, דיסק און קי וכו'... לאמצעים אלו יתרונות רבים אולם חיסרון אחד מרכזי והוא פגיעותם הרבה הן מבחינה פיסית והן מבחינה לוגית. פגיעה פיסית משמעה שבר, נפילה, רטיבות, שריפה או כל חבלה אחרת. תקלה לוגית מתיחסת כבר לביצוע שגוי של פעולות על הדיסק הגורם לאובדן מידע.

איך זה עובד?

כל המידע השמור באמצעי אחסון אלה שמור על פי שיטה מסויימת. קיימות מספר מתודות לארגון המידע על התקני זיכרון אולם לא משנה על איזה התקן נדבר, כל ההתקנים עובדים לפי אחת מהמתודות. זהו גם העיקרון המאפשר את שחזור המידע במקרים רבים. עידו ירושלמי, מנכ"ל חברת WhereIsMyData מסביר: ניקח כדוגמה דיסק קשיח המובא למעבדה לאחר שקבצים חשובים שהיו שמורים עליו נעלמו לפתע. כדי לבצע שחזור מידע מקצועי מדיסק קשיח של מחשב בWhereIsMyData, על המשחזר לדעת אילו קבצים נעלמו, לסרוק את הדיסק ולנסות לאתרם ע"י חיפוש של מאפיינים מסויימים שלהם. לאחר שנמצאו הקבצים יש להחזירם למערכת הקבצים "בדלת הקידמית" באופן כזה שכל משתמש במחשב יוכל לפנות אליהם. ביצוע שחזור קבצים מדיסק קשיח באופן מוצלח מחייב הבנה מעמיקה של שיטות ארגון הקבצים על הדיסק, הכרות טובה עם מבנה הקובץ ויכולת טכנית גבוהה לצורך איתור המידע האבוד.

מה הדרישות ממועמדים בתחום?

עבודתו של משחזר מידע אינה מסתיימת בחיפוש אחרי קבצים אקראיים על דיסק קשיח יחיד. מי שעוסק בשחזור מידע, נדרש לבצע לעיתים שחזור מערכי רייד המצריכים שליטה מעולה בטכנולוגיה זו ויכולת התמודדות עם מטלות ברמת מורכבות גבוהה. אם לא דיי בזאת, המשחזר פוגש מידי פעם בצורך לבצע שחזור חקירתי בו עליו גם לתת הסבר מקצועי לנסיבות בהן נעלם המידע מההתקן. כדי שיוכל לתת הסבר שכזה עליו להכיר עולם שלם של סוסים טרויאניים, נוזקות ורוגלות וכן את טביעת האצבע שלהם. בנוסף לכל מה שציינו קודם, התקנים רבים מגיעים כשהם במצב פיסי הרוס, כגון לאחר שריפה, דריסה או טביעה במים. במקרים כאלו נדרש טיפול טכני מאוד עדין בהתקן והתחברות זהירה אליו כדי לנסות ולחלץ מידע. הרבה פעמים ישנם חלקים הרוסים בהתקן ויש להחליפם ולנסות להגיע אל המידע בכל דרך. אם כן, כפי שניתן לראות, משחזר מידע מקצועי נדרש להיות גם איש טכנולוגי רחב אופקים וגם בעל חוש טכני טוב.

השכלה נדרשת

לצערינו כיום בישראל התחום פרוץ ורבים מנצלים אותו כדי לגבות כסף מהלקוח עבור הרצת תוכנה חינמית מבלי לבצע בדיקה מעמיקה ויסודית. כפי שהסברנו, הידע הנדרש ממשחזר מידע הנו רחב מאוד ועל כן רצוי שיבוא מרקע טכני רחב הכולל תכנות כמו גם טכנאות מחשבים.

אפשרויות תעסוקה

בשוק כיום מגוון אפשרויות תעסוקה למשחזרי מידע: החל מעבודה במעבדת מחשבים המציעה שחזור מידע כשירות נלווה ,דרך עבודה במעבדה של חברות טכנולוגיה כחלק מצוות ה IT וכלה בפתיחת עסק עצמאי. לבעל מקצוע טוב תמיד תהיה עבודה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים