כרגע באתר
2
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

האם בניה קלה היא מספיק בטוחה?

אם אתם שוקלים לשפץ את ביתכם ולהוסיף חדרים, לסגור מרפסות, או אולי אפילו לבנות יחידה נוספת, כנראה ששמעתם על בניה קלה. המושג עלה ככל הנראה בזכות העלות הנמוכה יחסית וקלות הביצוע של הבניה הקלה לעומת הבנייה הקונבנציונאלית.

18/09/2016

מהי בניה קלה?

מהי בניה קלה?
בניה קלה היא שם כוללני לבניה הנעשית באמצעות רכיבים ומבנים המוכנים מראש. הבניה הקלה כוללת בתוכה מגוון רחב של שיטות – בניה טרומית, בניה ירוקה, בניה מתועשת, ובניה מודולרית. כל אחת מהשיטות הללו מתבססת על חומרי גלם שונים, ואופן הבניה משתנה גם כן. לכל אחת מהשיטות יש את היתרונות והחסרונות שלה, אבל הגורמים המשותפים לכולן הם: עלויות נמוכות, עבודה מהירה, ובטיחות גבוהה.

האם בניה קלה היא בטוחה?

כן. אם בניה קלה לא הייתה בטוחה לא היו מאשרים להשתמש בשיטה הזו בהיקפים כה נרחבים. ישנם מספר גורמים המשפיעים על בטיחותה של הבניה הקלה:

שלד מבני

כל מבנה המבוסס על בניה קלה חייב להיבנות על בסיס רצפת בטון עם יסודות יצוקים כמו בבנייה הקונבנציונלית ולהכיל ממ"ד תקני מבטון מזוין. כמו כן, מבנים קלים מכילים קונסטרוקציות פלדה המהוות שלד יציב השומר על יציבות קירות המבנה. גם הקירות עשויים מחומרים יציבים ועמידים אשר מיועדים במיוחד למטרה זו. ברוב המקרים הקירות נבנים בדרך כלל בשיטה הכוללת אלמנטים כדוגמת קירות פאנל מבודד, אך יכולה להתבצע במגוון דרכים אחרים שאינן פחות יציבות ובטוחות.

עמידה בתקנים

חומרי הבניה ותוכניות המבנה של מבנים הנבנים בבניה קלה עומדים כולם בתנאים בתקנים של מכון התקנים הישראלי. התקנים כוללים את תקני אש 921 ו-931, ואת תקן חומרים 755. העמידה בתקנים מבטיחה ללקוח כי הוא מקבל מבנה אשר עומד בכל הדרישות והתקנים בנוגע לעמידות חומרים בני שריפה, פגעי מזג אוויר, וגורמים חיצוניים נוספים, ובתוך כך מבטיחה מבנה מגורים בטוח ביותר.

רעידות אדמה

שיטת הבניה הקלה היא שיטת הבניה הנפוצה ביותר באזורים בהם ישנם רעידות אדמה בתדירות גבוהה. זאת משום שמבנים אלו הם מבנים קלים אשר נעים יחד עם האדמה בזמן רעידות אדמה, ואינם מתנגדים לתזוזות. גמישות זאת מונעת מהמבנים להתמוטט במהלך הרעידות ולכן הופכת את המבנים למבנים בטוחים הרבה יותר במהלך רעידות אדמה חזקות. בנוסף, במידה והרעידה חזקה מאוד וגורמת לקריסת המבנה, החומרים המרכיבים את המבנה הם קלים בהרבה מלבני בטון המשמשים לבניה הקונבנציונלית ולכן מסוכנים פחות.

בניה קלה היא זולה ובטוחה

אם חששתם כי בניה קלה היא אינה בניה בטוחה עקב סוג החומרים והמחיר הזול שלה, אז הסירו כל דאגה מליבכם. לבניה קלה יש הרבה מאוד יתרונות ואחד מהם הוא בטיחות גבוהה. אז במקום לשכור פועלים ולבנות מבנה קונבנציונלי שתהליך הבניה שלו ארוך ויקר הרבה יותר, אתם יכולים לבחור בבניה קלה בלב שקט.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים