כרגע באתר
0
8
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

איך לפתוח עסק בתחום המזון?

מסעדה יכולה להצליח רק כאשר היא בונה לעצמה שם ומוניטין חיובי, תוך שהיא מושכת תשומת לב מצד קהל היעד הפוטנציאלי. הצפי הוא לתהליך שהוא הכול חוץ מפשוט, כזה שמחייב קבלת החלטות נכונה לכל אורך הדרך ופעילות במגוון מישורים במקביל. במאמר הבא תקבלו מספר כלים שיגדילו את הסיכויים שלכם להיכנס לעולם עסקי המזון ברגל ימין.

28/09/2017

בניית תכנית עסקית

בניית תכנית עסקית
ההחלטה הראשונה שצריך לקבל נוגעת לזהותו המתבקשת של העסק. זה מתחיל עם המשתנים המשמעותיים ביותר בתוך המשוואה, למשל המיקום, הז'אנר שהמסעדה פועלת בתוכו (המסעדה יכולה להתמקד במטבח ספציפי או בקונספט מסוים), קהל היעד הכללי של המסעדה (מושפע גם מתמחור – למשל מסעדת פועלים מול מסעדת שף) ועוד. ההחלטות האלה יגדירו מה למעשה מקימים כאן וגם את סיכויי ההצלחה של המיזם.
לפני שמקבלים את ההחלטות חשוב לבחון את שדה המשחק בצורה מקיפה, תוך עריכת סקר שוק ומחקר מקדים. קחו לדוגמא את הלוקיישן, כאשר בערים רבות במדינת ישראל יש תחרות לא קטנה בין המסעדות: מסעדות מומלצות בתל אביב למשל הן כאלה שהצליחו להתבלט ברמת האוכל או בקונספט מבין מאות רבות של מסעדות אחרות. חשוב להגדיר את קהל היעד וגם להתחיל לגבש תפריט כללי.

בגדר חובה: ציוד וכוח אדם

כדי שמסעדה תוכל לתפקד באופן ראוי, בטח בתחילת הדרך, צריך להכניס את היד לכיס ולהוציא לא מעט כספים. העסק הקולינרי מצריך תשתית מלאה שתאפשר לו לפעול, לרבות שכירת מקום בו תוקם המסעדה, שיפוץ שלו והתאמה לצרכים, רכישת תשתיות להכנת אוכל (מטבח מאובזר), רהיטים לפנים המסעדה ועוד. לצד זה חשוב להתחיל לברר על רכישת חומרי הגלם שיידרשו להכנת האוכל, בהתאם לתפריט הראשוני שמתחיל להיות מגובש לרוב ברגעים האלה.

תוכנית אסטרטגית

את התמונה משלים כוח האדם שיחלוש על המסעדה מרגע ההקמה שלה. טבחים ושפים, מלצרים, אנשי ניקיון וכן הלאה. בהתאם לתכנית האסטרטגית הראשונית ניתן לדעת פחות או יותר מהו סדר הגודל של הצוות שצריך ומהן הדרישות מהם מבחינת כישורים, ניסיון, יחסי אנוש וכן הלאה.

כך עומדים בהוצאות הכלכליות

הקמה של מסעדה כרוכה בדרך כלל בסכום של כמה מאות אלפי שקלים, אם לא יותר מכך. זהו סכום שאין בהכרח למקים העסק הקולינרי הממוצע, כשלצד זה יש אנשים שלא רוצים להסתכן ולהשתמש בכל החסכונות שלהם לצורך הקמת העסק. פתרונות מימון המוצעים עבורם, דוגמת הלוואות שמעניקים הבנקים וגורמים פיננסיים אחרים, יכולים לספק את מרווח הנשימה הכלכלי. כמובן שחשוב לבדוק את תנאי הסדר המימון ביותר ממקום אחד, תוך ניסיון לשפר את התנאים המוצעים.

אופציה אחרת

אופציה נוספת שמתאימה במצבים מגוונים, היא לחפש אחר משקיעים או שותפים בעסק. אמנם הם יקבלו זכויות מסוימות, דוגמת נתח מהרווחים העתידיים, אבל הם עשויים להעניק סיוע פיננסי וגם ניהולי שהחשיבות שלו מכרעת.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים