כרגע באתר
2
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לשפץ את הדירה לפני המעבר – בעד ונגד – כתבת המשך

בכתבה הקודמת התעמקנו בדירות להשקעה או בדירות ישנות, בכתבה זו נשוחח על שיפוץ דירות בשכירות ומעבר לדירה חדשה יחסית

03/04/2014
בכתבה הקודמת, דיברנו על השיקולים בעד ונגד שיפוץ דירה לפני מעבר, והתמקדנו בדירות לצורכי השקעה ובדירות ישנות. בכתבה זו, נסכם את הנושא עם התייחסות לנושא – האם כדאי לשפץ את הדירה לפני מעבר לדירה חדשה ומעבר לדירה בשכירות.
בישראל, כמו במקומות רבים בעולם המערבי והמדינות המתפתחות, נחווית מגמה של עלייה משמעותית ביוקר המחייה, ובמסגרת זו, גם עלייה במחירי הדירות. מגמה זו לא פסחה על ישראל, לצערנו, והדבר משפיע על כמות הכסף הזמינה לרוכשי דירות לצורך ביצוע עבודות שיפוץ וטיוב של נכסי נדל"ן, בין אם מדובר בנכסים לצורכי השקעה ובין אם לצורכי מגורים.

לאור זאת, מתעוררת השאלה האם כדאי להשקיע בשיפוץ דירות ומתי הזמן הטוב ביותר לעשות זאת במידה שכן – לפני המעבר, או לאחריו. בכתבתנו הקודמת בחנו כמה מן השיקולים החלים בעת רכישת דירות להשקעה ועל דירות ישנות למגורים. מטבע הדברים, בחלק מן המקרים שיקולים אלה מתמזגים, כאשר מדובר ברכישה של דירות ישנות למטרות השקעה.

כעת נותר לנו לבחון את השיקולים בעד ונגד שיפוץ הדירה החדשה, או שיפוץ דירה בשכירות.

שיפוץ דירה חדשה מן הקבלן

מדוע נרצה לשפץ את הדירה לפני המעבר, כאשר מדובר בדירה חדשה, אותה ניתן, מבחינה תיאורטית לפחות, לבנות מלכתחילה בהתאם לרצוננו? מסתבר שהסיבות רבות. ראשית, סטנדרט הבנייה המקובל כיום, מותיר לא אחת מקום רב לשיפורים. ברוב בתי הדירות הנבנים כיום מוצע הסטנדרט הבסיסי ביותר, כאשר בקשה לחריגה מן הסטנדרט עולה לא מעט, ולעתים פשוט נתקלת בסירוב מוחלט. גם כאשר השינויים מבוצעים, הם לא מבוצעים היטב וגוררים התרוצצות ועוגמת נפש רבות – הקבלן רוצה לסיים את העבודה בהקדם ולעבור לפרויקט הבא, בלי כאבי ראש ובקשות מיוחדות.
מסיבות אלו ואחרות, רבים בוחרים פשוט לעקוף את הבעיה ולבצע שיפוץ בנפרד, בטרם ייכנסו לדירה. כך, ביכולתם לבחור קבלן שיפוצים, מעצב/ת פנים ובעלי מקצוע אחרים – מה שאינו מתאפשר לרוב בעת הבנייה. אלה מצדם, כיוון שנשכרו באופן אישי, מבצעים את העבודה בדיוק לפי ההנחיות שקיבלו.
יתרון נוסף, הוא שהשיפוץ מראש מאפשר חיסכון רב בזמן ובכסף, כיוון שבשלב זה, בו הדירה עדיין ריקה ולא הייתה עדיין בשימוש, ניתן לבצע את מרבית העבודות ביתר קלות, קל וחומר בהשוואה לדירה בה מתגוררים, או התגוררו בעבר.
לצד יתרונות אלו, מטבע הדברים יש את החסרונות אותם יש לשקול. כך, למשל, שיפוץ דירה לפני מעבר יכול לדחות באופן משמעותי את מועד הכניסה לדירה. כהיקף השיפוץ כך משך העיקוב הצפוי.

בנוסף, מדובר בהשקעה כספית נוספת, אשר מצטרפת להשקעה הגדולה ברכישת הדירה ובהוצאות חשובות נוספות, אשר נלוות למעבר הדירה.

בשורה התחתונה, ככל שהדבר נוגע לשיפוץ של דירה חדשה, ישנו יתרון רב לביצוע העבודות לפני הכניסה. יחד עם זאת, הדבר תלוי בזמינות הכסף הדרוש וביכולת לעקב את המעבר עד להשלמת העבודות.

שיפוץ דירה בשכירות

כעקרון, בשוק הדירות להשכרה לא נהוג לבצע שיפוצים. לכל הפחות, לא מדובר בתסריט נפוץ. יחד עם זאת, לא אחת ניתן ואף כדאי לבצע שיפוץ לפני מעבר לדירה בהשכרה, הן כאשר השיפוץ הוא ביוזמת המשכיר ובן שביוזמת השוכרים.
בדירות לשכירות, בדומה למשל למכוניות שכורות, יש בלאי רב. לכן, לא אחת אין מנוס מביצוע שיפוצים לפני כניסתם של דיירים חדשים לדירה. אף על פי ששיפוצים מסוג יכולים להביא לכך שהדירה לא תניב הכנסות בזמן ביצוע העבודות, יש לצעד זה יתרונות רבים שכדאי לשקול.
היתרון הראשון הוא ברור למדי – שוכרים מרוצים הם שוכרים שקטים. כאשר הדירה משופצת ומתוחזקת היטב, הדבר יכול להבטיח לבעל הבית שקט יחסי במשך תקופת השכירות, עד שהבלאי הטבעי יעשה את שלו.
היתרון השני הוא ששיפוץ האלמנטים הזקוקים לטיפול מביא את הדירה ל"נקודת אפס". במצב זה, מוטל על השוכר לשמר את המצב הקיים. מצב זה יותר ברור לשני הצדדים, כי הוא נותן נקודת פתיחה ברורה ומוחלטת.
מבחינת השוכרים, אם דרוש להם שיפוץ מסוים לפני כניסתם לדירה, ביצוע העבודה לפני כניסתם יכולה להנעים את שהותם בנכס בכל תקופת השכירות – ובייחוד כאשר מדובר בשכירות לתקופה ארוכה. כמו כן, פעמים רבות ניתן להגיע עם בעלי הבית להסדר בנוגע לגובה השכירות, ממנו תתקזז עלות השיפוץ.

השוכרים מרוצים כי קיבלו את מה שרצו, ואילו בעל הבית מרוצה משום שהנכס שברשותו מתוחזק ומשופר, וזאת מבלי שיהיה עליו להתעסק בשיפוץ ומבלי שהכסף יצא, הלכה למעשה, מכיסו.

החסרונות של ביצוע השיפוץ לפני הכניסה לדירה בשכירות ברורים: עיכוב הכניסה לבית, צורך בשיתוף פעולה עם הבעלים, סיבוך אופי ההתקשרות החוזית בין הצדדים והצורך לדאוג להיבטים השונים של השיפוץ, עם כל הנלווה אליו.

לסיכום

ישנם יתרונות וחסרונות רבים לשיפוץ דירות לפני מעבר, כאשר בכל מקרה השיקולים משתנים לגופו של עניין. יחד עם זאת, זהו בהחלט צעד אותו לא כדאי לדחות על הסף, אפילו במקרים פחות מקובלים, כגון כאשר מדובר בדירות חדשות ובדירות בשכירות.

באדיבות אייל ד אבן ושיש חברת בנייה,
שימור מבנים וחיפוי אבן חיצוני לבניינים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים