כרגע באתר
2
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

טיפול בגינה בשנת שמיטה

אם לאחרונה רכשתם דירת גן או בית קרקע ולדירה צמודה גינה השייכת לכם, כדאי לשים לב להלכות המתייחסות לטיפול וטיפוח בגינות פרטיות לפני שאתם מתחילים לשתול ולזרוע בה עצים ושתילים חדשים, כך גם בנוגע לכריתת עצים קיימים רק עבור ניקיון הגינה – יש הלכות המתייחסות לנושא.

12/02/2015
הלכות שמיטה קובעות כיצד והאם בכלל יש לטפל בגינות וכמו כן איך והאם מותר לבצע כריתת עצים לצורך טיפול בשדות וכך גם בגינות פרטיות.

אז כמה דברים חשובים שתדעו:

אז כמה דברים חשובים שתדעו:
באופן עקרוני, ההלכה מאפשרת כריתה ללא הגבלה במידה והפעולה נעשית לצורך הכשרת גן משחקים וכדומה. ההלכה אוסרת רק על כל סוג של כריתה הגורמת השבחה לעץ. כמו כן כריתה אפשרית אם היא לא נעשית לצורך צימוח מחדש ולכן היא מתבצעת בצורה מיוחדת. בשנת שמיטה כורתים עצים לטיפול בגינה באופן שאינו מאפשר הצמחה.

המלאכות האסורות מרבנן הותרו על ידי רבנים כל עוד עשייתן מגנה על הצמחים. במקרה של צורך מיוחד ניתן להתייעץ עם רב לגבי מניעת פגם גדול בנוי הגינה והצמחים, כאשר בהקשר של כריתת עצים וגם ביחס לטיפול בפרחים או אדניות. לעומת זאת, הנטיעה מותרת בשנה השישית עד תאריך ט"ז באב ולפני שקיעת החמה.

לא רק כריתת עצים: הלכות חשובות נוספות

להלן עוד כמה הלכות שלא בהכרח קשורות לכריתת עצים אך חשובות לטובת טיפול בגינה בשנת שמיטה:

א. השקיית צמחים

צמחים אמורים להיות מושקים בשנת השמיטה על ידי הגשמים. במידה ומי הגשמים אינם מספיקים, ניתן להתייעץ עם מומחה שומר מצוות – עדיפות לרב, לגבי השקיה נוספת.

ב. ניכוש עשבים

מותר לנכש עשבים בשנת שמיטה וזאת כדי לעצב אותה או למנוע שריפות. עם זאת, אסור לנכש צמחים שעלולים להפיק תועלת מהפעולה.
אך כמו כן, מותר לרסס את הגינה בחומרים מונעי נביטה ולמנוע נביטת עשבים וצמחי בר מזיקים.

ג. כיסוח דשא

מותר לכסח את הדשא בגינה כל עוד המטרה היא לשמור על נוי. לחילופין, מותר לבצע כיסוח דשא אם בלעדיו נוצרים נזקים בלתי הפיכים. גם כאן ניתן להתייעץ עם רב או מומחה.

המלאכות האסורות מהתורה

המלאכות האסורות מהתורה הן זריעה, קצירה, בצירה, נטיעה וחרישה. שאר המלאכות אסורות מדרבנן ובין היתר חל איסור על ביצוע עבודות פיתוח ואחזקה שאינן חקלאיות.

חשוב עם זאת לשים לב שבמידה ורכשתם דירה עם גינה ובה כבר קיימים גידולי פירות או ירקות, ההיתר לאכול מגידולים אלה בשנת השמיטה תלוי בסוג הגידול- אם הוא פרי או ירק, באיזה חודש אתם נמצאים, והאם בעלי הנכס השקו וטיפחו את הגינה מתחילת שנת השמיטה, במידה ואכן טיפחו אותה ולא שמרו על הלכות השמיטה, תצטרכו לחכות לגידול העונתי הבא בכדיי ליהנות מאכילת גידולים אלה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים